Menu

Digital Workspace
buzzword nebo nový fenomén?

Článek z časopisu Login

Tak trochu obojí. Digital Workspace či Workplace (nebo chcete-li digitální pracoviště) je podobně jako cloud něco, o čem se už dlouho mluví, ale co jsme až nyní pojmenovali. K vytvoření plně digitálního pracoviště přispěly hlavně moderní technologie, které dozrály do potřebné úrovně. Dozráli jsme však na ně i my?

Digitální pracoviště je s námi všude, obklopuje nás, můžeme ho kdykoli doslova zapnout či vypnout. Ať jsme v kanceláři, doma nebo třeba na pláži, na našem digitálním pracovišti vždy najdeme všechny aplikace a dokumenty, které potřebujeme ke své práci. Díky digitálnímu pracovišti je také jedno, zda si zapomeneme pracovní notebook v práci, protože nezbytný úkol pohodlně vyřešíme z osobního tabletu nebo dokonce telefonu. Zaměstnanci tak mohou být ve vlaku či doma stejně produktivní jako v kanceláři.

 

Pro koho potřebujeme vytvářet digitální pracoviště?


Trend ukazuje, že stále více pro všechny zaměstnance. Nedostatek pracovních sil přináší nové situace, kdy vytváříme částečné pracovní úvazky, najímáme externí agentury či umožňujeme home office např. matkám s malými dětmi nebo zaměstnancům, kteří jsou příliš daleko, než aby dojížděli. Naši nejvýkonnější pracovníci také jistě ocení, když při čekání v koloně na D1 nebo při jízdě ve vlaku nebudou pouze poslouchat rádio nebo číst časopis. Práce zkrátka přestává být vázána na místo. Je to aktivita. A je na nás, zda umožníme našim zaměstnancům tuto aktivitu realizovat z různých míst.

 

Co na to IT?


Uživatelský přístup k firemním datům a aplikacím z neznámých sítí a zařízení samozřejmě představuje bezpečnostní riziko, které nechceme podstupovat. Pro IT oddělení organizací by sice zdánlivě bylo „nejjednodušší“ žádné takové iniciativy nepodporovat a v klidu provozovat „staré“ IT, kdy je všechno „pevně“ v jejich rukou a uživatelé nemají možnost vnášet do systému cizí prvky, ale tak to v praxi nefunguje.
Bohužel se ukazuje, že když uživatelům neumožníme pracovat moderními způsoby, jako je např. jednoduché sdílení větších souborů s kolegy, najdou si vlastní způsob a vzniká nám tzv. „šedé IT“, o kterém IT oddělení ve firmě ani neví. A kdo by si přál mít například firemní dokumenty snadno dohledatelné na „uložto“?

 

Jak vytvořit digitální pracoviště?


Částečně ho možná máte. Dobrým prvním krokem je umožnit zaměstnancům přístup k e-mailu z mobilu a vůbec odkudkoli, a na to jsme si už většinou zvykli. Logicky na to pak navazuje potřeba pracovat s firemními dokumenty na cestách. K tomu nám skvěle poslouží technologie Office 365 od Microsoftu nebo také ShareFile od Citrixu, vše z toho můžete mít také v cloudu K-net.

Vyšším „levelem“ je pak zpřístupnění aplikací, popř. celých desktopů našim uživatelům.
Řada aplikací, které dnes používáme, je již přirozeně cloudových, tedy jsou to tzv. SaaS aplikace a používáme je v internetovém prohlížeči. Pak však máme stále dost aplikací, které byly vyvinuty v době, kdy internet téměř neexistoval, a potřebujeme staré dobré Windows, abychom je mohli používat. Nezoufejte, tento problém lehce vyřešíte díky tzv. virtualizaci aplikací přes Citrix. V aplikaci Citrix Workspace, která je pro všechny počítače, tablety a telefony, pak budete mít vše pohromadě: aplikace, ať už cloudové nebo instalované na vašich či K-net serverech, dokumenty a případně i desktopy, pokud je ještě vůbec budete potřebovat. Celé to navíc můžete mít jako službu v K-net Cloud, díky čemuž vyřešíte problémy uživatelské, správcovské i finanční.

 

Jak to funguje v praxi?


Bezplatná konzultace

Máte zájem o bezplatnou konzultaci? Kontaktujte nás nebo nám zanechte svůj e-mail, my se Vám ozveme.

Petr-Nepustil
Ing. Petr Nepustil
IT konzultant
 
+420 734 686 014
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
icon pen

Autor článku

Ing. Jan Knettig
Vedoucí oddělení Marketing a PR

Jan Knettig

Chcete se dozvědět více o digitálním pracovišti?

Zveme vás na

logo K-net Cloud Day 2019

K-net Cloud Day 2019

Digital Workspace - vytváříme moderní pracoviště z pohledu ICT

28.5.2019
Brno

Zajímají Vás články jako je tento?

Logo Login