Menu

Glosář odborných výrazů z časopisu Login

Glosář IT a jiných odborných výrazů, které se objevily v časopisu Login společnosti K-net.
V tomto glosáři je 6 pojmů.
Vyhledávat výrazy v glosáři (regulární výrazy jsou povoleny)
Výraz Definice
PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard)
Soubor mezinárodních bezpečnostních standardů (norem), jejichž cílem je zamezit únikům citlivých dat o držitelích platebních karet. Ve své podstatě se jedná o 12 požadavků, které jsou přenášeny na organizace, které zpracovávají, přenášejí nebo uchovávají data o držitelích platebních karet a transakcích (zejména banky, autorizační centrály, obchodníci akceptující platební karty).
Zobrazení - 847
Synonyma - PCI DSS, Payment Card Industry Data Security Standard, Standard datové bezpečnosti průmyslu platebních karet
positive-model policy engine
Nástroj firewallu NetScaler AppFirewall, který zná přípustné formy komunikace mezi uživateli a aplikací a automaticky blokuje veškerý provoz nespadající do této oblasti. Opačným nástrojem je negative model engine.
Zobrazení - 440
Synonyma - positive model policy engine
PPC

Reklama ve vyhledávačích jako je Google nebo Seznam.cz. Pay Per Click znamená, že platíte pokaždé, když někdo na vaši reklamu klikne, za její pouhé zobrazení však neplatíte. Pokud tedy vaši reklamu vidí 1000 lidí, ale jen 100 na ni klikne, platíte za 100 kliků, ne za 1000. Využívá se k tomu, aby se lidem zobrazila vaše webová stránka, když zadají do vyhledávače slova, která s vaší stránkou souvisí.

Např. zámečník v Praze by mohl chtít, aby se jeho stránka zobrazovala lidem, kteří do Google napíší “zámečník Praha”. Už by však nemuselo být dobře, kdyby se jeho reklama zobrazila třeba lidem na Moravě, kde by pro zámečníka z Prahy nebylo efektivní jezdit a lidé by si ho proto nejspíš ani neobjednali. Pak by “vyhodil” peníze za zbytečnou reklamu. Reklamu ve vyhledávačích je tedy potřeba dobře nastavit.

Výhodou placené reklamy ve vyhledávačích je, že pokud je dobře nastavená, přivádí na vaše webové stránky lidi, kteří hledají produkty nebo služby, které nabízíte a tím pádem je mnohem vyšší šance, že je zaujmete než s plošnou necílenou reklamou formou např. billboardu podél cesty.

Zobrazení - 4
Synonyma - placená reklama ve vyhledávačích, Pay Per Click
Přírůstkové zálohování
Rozdíl oproti předešlé metodě je v tom, že po úplné záloze se každá částečná záloha zachytí všechny soubory vytvořené nebo změněné od vytvoření úplné zálohy, třebaže některé už jsou obsaženy v předešlé částečné záloze. Výhodou je, že obnova zahrnuje obnovení pouze poslední úplné zálohy, a potom její překrytí poslední rozdílovou zálohou, takže je proces obnovení více odolný vůči defektu média se zálohou.
Zobrazení - 324
Synonyma - Přírůstkové zálohování
Privátní Cloud
Jako privátní cloud se označuje serverová infrastruktura, která je přímo u zákazníka nebo je poskytovatelem vytvořena jen pro určitého zákazníka a má vlastnosti cloudu. Z pohledu uživatele se pod pojmem cloud skrývá přístup k firemním aplikacím a datům z různých zařízení, odkudkoli a kdykoli při zachování pohodlí, na které jsou zvyklí z tradičního pojetí IT. Z pohledu správce IT se jedná o velké zjednodušení správy počítačové a serverové infrastruktury, jelikož uživatelům není potřeba vše instalovat na jejich počítače či notebooky, stačí jim aplikace či operační systémy zpřístupnit z centrálního prostředí cloudu. Díky tomu se snáz dosahuje jednotnosti používaných systémů. Je možné flexibilně vytvářet nové virtuální servery, desktopy a aplikace a přidělovat je uživatelům.
 
Skvělou volbou pro vytvoření privátního (vlastního) cloudu jsou technologie Citrix.
Zobrazení - 72
Synonyma - privátní Cloud
Proxy
Brána, přes kterou se vstupuje do internetu. Ta může být v jiné lokalitě, čili může se zdát, že se z hlediska internetu nacházíte třeba v Číně.
Zobrazení - 458