Menu

Glosář odborných výrazů z časopisu Login

Glosář IT a jiných odborných výrazů, které se objevily v časopisu Login společnosti K-net.
V tomto glosáři je 5 pojmů.
Vyhledávat výrazy v glosáři (regulární výrazy jsou povoleny)
Výraz Definice
RADIUS server
RADIUS je označení pro AAA protokol, který se využívá pro přistup k síti a pro IP mobilitu. AAA znamená autentizace, autorizace a účtování. Protokol se vyznačuje vysokou síťovou bezpečností (veškerá uživatelská jména jsou po síti posílána jako šifrovaná). Autentizace se provádí tak, že uživatel vydá požadavek na autentizaci a klient vytvoří požadavek na přístup. Ten obsahuje heslo, jméno a identifikační číslo portu, přes který probíhá připojení. Požadavek na přístup se odešle serveru. Odpověď musí přijít do určitého času, jinak je požadavek opakován.
Zobrazení - 32
Synonyma - radius server
Ransomware
Složení anglických slov ransom ("výkupné")  a software. Jedná se o druh škodlivého programu, který blokuje počítačový systém nebo šifruje data v něm zapsaná, a pak požaduje od oběti výkupné za obnovení přístupu. Některé formy ransomware šifrují soubory na pevném disku (kryptovirální vydírání), jiné jen zamknou systém a výhrůžnou zprávou se snaží donutit uživatele k zaplacení.
Zobrazení - 402
RDP (Remote Desktop Protocol)
Vzdálená plocha, nebo taky program, kterým se lze vzdáleně připojit na počítač.
Zobrazení - 502
Synonyma - RDP, Remote Desktop Protocol, Protokol vzdálené plochy
Replikace serverů

Pokud existuje další lokalita, kde jsou umístěny servery a slouží například jako záložní infrastruktura, je nutné zajistit, aby tyto servery pracovaly se stejnými daty, jako produkční servery. Tento proces je označovaný jako replikace.

Zobrazení - 33
Synonyma - Replikace serverů, Replikaci serverů
Router (centrální internetová brána)
Router (směrovač) je v počítačových sítích aktivní síťové zařízení, které procesem zvaným routování přeposílá datagramy směrem k jejich cíli.
Zobrazení - 146
Synonyma - router, směrovač, centrální internetová brána