Menu

Instalace nežádoucích programů na školní stanice

Článek z Technické přílohy časopisu Login

Koncové žákovské stanice ve školách musí být chráněny proti instalaci nežádoucího software. Jak je třeba nastavit a zabezpečit koncové stanice? Jak je jednoduše spravovat a inventarizovat? Existují nástroje pro správu přizpůsobené školnímu prostředí?

V některých školách jsme narazili na situaci, že žáci mají v podstatě neomezené možnosti v instalaci software na školní stanice. Absence administrátorského oprávnění dovoluje kterémukoli uživateli nainstalovat jakýkoli, tedy i škodlivý software, který se může šířit po školní síti a napadnout další stanice. Některé malware mohou odcizit důležitá data ze školních uložišť, data mazat a poškozovat software i hardware. Některé aplikace dokonce ani nevyžadují pro spuštění administrátorská práva.

 

Základem je vybavení koncových stanic antivirem, což už se dle naší zkušenosti stalo na školách samozřejmostí. V případě instalace nežádoucího programu by měla antivirová ochrana včas zareagovat a instalaci takového programu znemožnit. Dále je dobré mít přehled, který uživatel je u koncového zařízení přihlášený, jaké stránky pro stažení software navštěvuje, kde se uživatel pokusil software instalovat, ze kterého USB nosiče atd. Tento přehled vám může poskytnout například NetSupport DNA – nástroj pro správu počítačové infrastruktury, který vám umožní mj. nastavit práva k používání USB nosičů a instalaci software.

 

Obrovskou výhodou systému pro správu koncových stanic je také evidence historických skutečností, které je možné zpětně vyhledat. Jedná se například i o přesuny HW, kdy někdo přesune monitor k jinému počítači, provede aktualizaci SW nebo některou funkcionalitu odinstaluje. Když následně správce hledá nějakou chybu v síti nebo problém na počítači, může být pro něj velmi zajímavé, když se dokáže podívat zpětně do historie, jaké byly provedeny na počítači změny, kým byl využíván a třeba i co bylo na počítači v daný okamžik spuštěno.

 

Takovéto systémy jsou určitě zajímavé pro větší školy, které musí spravovat 100 a více počítačů, nicméně i pro menší školy může být velmi zajímavý alespoň systém pro správu počítačové učebny, jako je například NetSupport School.

Bezplatná konzultace

Máte zájem o bezplatnou konzultaci? Kontaktujte nás nebo nám zanechte svůj e-mail, my se vám ozveme.

Petr-Nepustil
Ing. Petr Nepustil
IT konzultant
 
+420 734 686 014
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
icon pen

Autor článku

Ing. Anežka Balcarová
Lektor K-net

Anežka Balcarová

Zajímají Vás články jako je tento?

Logo Login