Menu

Zálohování dat

Článek z Technické přílohy časopisu Login

Zálohování dat je běžnou a nezbytnou praxí, pokud je ovšem zvolena správná technologie a strategie. Jaká jsou úskalí zálohování? Jak zvolit strategii pro zálohování dat? Jak zálohy vhodně zabezpečit?

Velmi příjemným zjištěním z analýz bylo, že každá škola nějakým způsobem zálohuje svoje data pro případ havárie či ztráty dat.

 

Avšak ve velkém počtu případů je způsob zálohování nedostatečný a školy tak mohou stejně přijít o svá data. Největším problémem je prostá kopie dat na NAS úložiště nebo USB disk. V případě, že se záloha neustále přepisuje aktuální kopií a je v síti dostupná na sdíleném úložišti, je velmi pravděpodobné, že v případě napadení nějakého počítače kryptovirem dojde k zašifrování i dat v záloze (případně přepsáním zálohy zašifrovanými daty).

 

Problémem také může být, pokud je záloha prováděna na úložiště ve stejné místnosti, jako je zálohovaný počítač nebo server (někde dokonce byla záloha prováděna v rámci jednoho serveru). V tomto případě hrozí velké riziko, že v případě živelné katastrofy, jako je například požár, přijde škola o ostrá data i o zálohy zároveň. Opačným extrémem je situace, kdy jsou data v nezašifrované podobě přenášena na USB flash někým domů. Zde zase hrozí ztráta dat a jejich případné zneužití neoprávněnou osobou.

 

Pro zálohování je určitě velmi vhodné využít jiné úložiště (například síťovou NAS) a umístit ji do jiné zabezpečené místnosti v rámci budovy školy. Následně pomocí zálohovacího programu provádět zálohování nejen dat, ale i celých školních serverů pro případ rozsáhlejší katastrofy. Úložiště pro zálohy musí být dostupné jen pro zálohování a pro ostatní uživatele musí být v síti nedostupné. Data by měla být zálohována ve více verzích (například inkrementálně či rozdílově pomocí přírůstků) a uchovávána minimálně v 5 denních verzích. Ideálním stavem je však uchovávání 20 verzí záloh a případné vytváření archivních záloh za určité období na jiné externí úložiště. Velkou výhodou může být i replikace záloh do cloudu (či po internetu do jiné lokality). V tomto případě má škola garantovanou zálohu pro případ, že by o svoji primární zálohu přišla. V cloudu pak může být prováděna také archivace dat za určitá období. Příkladem takovéto komplexní služby je například netBackupnetArchive.

Bezplatná konzultace

Máte zájem o bezplatnou konzultaci? Kontaktujte nás nebo nám zanechte svůj e-mail, my se Vám ozveme.

Petr-Nepustil
Ing. Petr Nepustil
IT konzultant
 
+420 734 686 014
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
icon pen

Autor článku

Ing. Anežka Balcarová
Lektor K-net

Anežka Balcarová

Doporučená řešení


Zajímají Vás články jako je tento?

Logo Login