Menu

I obchod s Orientem potřebuje virtualizaci

 
 
Sídlo obchodní společnosti SHANTI & Co. s. r. o. voní exotikou, která je zdánlivě světu moderních technologií na hony vzdálená. Nicméně opak je pravdou, protože dvacítka zdejších počítačů pracuje ve vysoce spolehlivém virtuálním prostředí. Na jaře letošního roku v SHANTI díky investici 1,1 milionu korun proběhla kompletní modernizace HW infrastruktury včetně virtualizace jak serverů, tak pracovních stanic. Na výsledek jsme se zeptali dvou pánů, kteří za tímto rozhodnutím stojí.

 

shanti libor sadlik

Libor Sádlík

majitel společnosti

 

Můžete stručně přiblížit historii firmy SHANTI? Jak jste se dostali k obchodu s orientálním zbožím?

Vlastně úplnou náhodou. V roce 1994 jsem od kamaráda dostal vizitku Inda, se kterým jsem začal obchodovat nejdříve jako fyzická osoba. Postupně přibývalo partnerů i sortimentu, zejména vonných tyčinek, textilu a bižuterie. V roce 1999 jsme se transformovali na společnost s ručením omezeným, ale nadále zůstáváme ryze českou rodinnou firmou. Od roku 2000 dodáváme na český i evropský trh vodní dýmky, tabák a potřeby pro kuřáky, které dnes představují náš stěžejní sortiment, a získali jsme výhradní zastoupení pro několik věhlasných značek tohoto oboru. V sídle firmy v Brně a v pobočce v Praze máme celkem 25 zaměstnanců a dodáváme na deset tisíc druhů zboží.

Jakým způsobem funguje obchod s partnery z Orientu z pohledu IT? Vnímáte i na tomto poli kulturní rozdíly?

Jsou tu velké rozdíly. Začínali jsme obchodovat ještě v dobách, kdy se všechno řešilo jedině telefonem nebo faxem, a s některými partnery z Indie to tak funguje dodnes. Většina z nich sice přešla zhruba před pěti lety na e-maily, ale to je zároveň to jediné. Neexistují tam žádné elektronické katalogy zboží. Webové stránky, pokud vůbec jsou, mají jen informativní charakter, ale rozhodně neslouží jako prodejní nástroj. Možná je to dáno i oborem mého podnikání, ale na podobný problém jsem před dvěma lety narazil také v indické bance, kde moji platbu neověřovali na počítači, ale v obrovské knize. Na druhé straně v arabských zemích nebo třeba v Nepálu funguje komunikace podobně jako v Evropě.

Mohli jste si vybrat mezi investicí do vlastního HW a pronájmem v cloudovém centru. Co nakonec rozhodlo a jak jste s výsledkem investice spokojen?

Na vlastní HW jsme byli zvyklí a připadalo nám jednodušší ho modernizovat a nechat pod vlastní střechou. Každopádně s výsledkem jsme velice spokojeni. Firma K-net zvítězila ve výběrovém řízení a realizaci tohoto velkého projektu jsme jí rádi svěřili, protože dlouhodobě spolupracujeme a všechno vždy fungovalo bez problémů. Nešlo jen o dodávku HW, ale také o služby a dlouhodobý servis, takže dnes mají naše IT pod svou správou. Všechno proběhlo v dohodnutých termínech, v této chvíli jsme maximálně spokojeni a nic bychom neměnili.

shanti radek sadlik

 

Radek Sádlík

prokurista a správce IT

 

Virtualizovat současně jak servery, tak pracovní stanice není u menších firem zcela běžné. Proč jste se takto rozhodli?

Prvotním záměrem bylo virtualizovat pouze servery, ale letos jsme byli postaveni před nutnost začít řešit i obměnu postupně dosluhujících počítačů. Museli jsme se rozhodnout, zda pořídíme nové pracovní stanice běžného typu nebo půjdeme cestou virtualizace desktopů. S virtualizací "nižšího typu" jsme již zkušenosti měli, několik let jsme využívali řešení Citrix Access Essentials (nyní XenApp), takže plné virtualizace jsme se nebáli. Nakonec jsme tedy zvolili výkonnější hardwarové řešení, které nám ve virtuálním prostředí umožňuje provozovat nejen servery, ale i většinu pracovních stanic.

Co na tomto řešení oceňujete z technického hlediska?

Výhod je opravdu mnoho. V minulosti jsme museli několikrát řešit poruchy na HW či systému a firma nemohla fungovat běžným způsobem. Nové řešení je plně redundantní a pracuje v režimu vysoké dostupnosti (HA). Dosluhující počítače jsme díky virtualizaci desktopů mohli nahradit tenkými klienty. Tato malá zařízení jsou bezúdržbová, méně hlučná a s malou spotřebou energie. Virtualizace pracovních stanic nám přinesla jednotné pracovní prostředí. Všechny počítače nyní používají shodný operační systém, což je pro uživatele příjemnější a firma může snadněji aplikovat pracovní postupy a směrnice. Celkově se také zvýšila bezpečnost infrastruktury. Všechna data jsou centralizována a pravidelně zálohována.

Jak vám nová infrastruktura a spolupráce s K-netem v oblasti servisu usnadnily práci?

Před virtualizací jsme si správu sítě zajišťovali sami. Aktuální řešení naší počítačové infrastruktury je však už nad rámec našich možností a znalostí. Firma K-net disponuje kvalifikovanými pracovníky, kteří jsou opravdu mistry ve svém oboru. V rámci servisní smlouvy s nimi konzultujeme například otázky k licencování produktů, bezpečnosti či konfiguraci aplikací. Jsme rádi, že se v případě problému můžeme na K-net obrátit.

shanti logo