Menu

 

K-net na Citrix Summit 2019

Letos se nejvýznamnější konference v našem oboru, Citrix Summit, konala v Orlandu na Floridě. K-net u toho jako každý rok nesměl chybět a na konferenci ve vydala delegace ve složení Tomáš Knettig a Petr Nepustil. Souhrn těch největších technologických novinek, které na Citrix Summit 2019 zazněly, uvádí tento článek. Pokud máte zájem se o těchto tématech dozvědět více, přijďte se podívat na workshop, který chystáme stejně jako každý rok, kde se celý den novinkám z oblasti virtualizace věnujeme.

Celý Summit byla velmi cítit snaha o převod zákazníků do Cloudu, tedy do Citrix Cloud, partnerského Microsoft Azure, ale také do cloudů poskytovatelů Citrix služeb, jako je K-net. Citrix totiž vidí, že budoucnost IT je hybridní, tedy část dat a aplikací se bude ponechávat lokálně a část bude ne v jednom, ale klidně v několika cloudech různých typů. A Citrix zde cítí svou hlavní roli jako integrátor všech těchto zdrojů do jednotného prostředí pro uživatele i správce, které bude pro ně jasné a jednoduché.

picture of Tomas Knettig a Petr Nepustil from K-net in Citrix Summit

 

Technické novinky:


 • Citrix WorkSpace – Citrix WorkSpace bylo největším tématem konference. Citrix se tak vrací k původnímu konceptu univerzálního portálu. V něm si mohou administrátoři nakombinovat lokální, SAS, webové i virtuální aplikace, včetně virtuálních desktopů. Propojení s Citrix ShareFile je samozřejmostí. WorkSpace umožňuje zobrazení dokumentů, včetně WorkFlow, propojení na Microsoft Office 365 a mnoho dalšího. Součástí WorkSpace je také EndPoint Management, který se zrodil z prostředí oblíbeného XenMobile. Je tak možné na klienty doručovat aplikace, aktualizovat klienty, mít oddělené prostředí, zabezpečené aplikace typu Secure Mail a Secure Browser.
 • Novinky XenApp a XenDesktop
  • Uživatelská vylepšení jsou směřována nejvíce do zvyšování výkonu grafických operací.
   • Možnost rozdělit displej u velkých monitorů (nad 27“) až na 4 nezávislé plochy
   • Adaptivní HDX propustnost – zvyšují propustnost na úzkých linkách i pro grafické operace
   • Optimalizace pro Microsoft Teams
   • Optimalizace pro Chromebook
  • WorkSpace HUB – Citrix se společnostmi NComputing a ViewSonic vytvořil vlastní tenké klienty. Ty jsou velmi zajímavě optimalizované pro výkon, podporují duální monitor, Skype (resp. Teams) a dále disponují skvělou funkcí Citrix Casting, která společně s WorkSpace HUB slouží ke streemování obrazovky z mobilních zařízení na externí display. V blízké budoucnosti se očekávají další výrobci s HW řešením pro WorkSpace HUB – Atrust, ClearCube, Praim.
  • Bezpečnost
   • Text Based session Watermarking je poměrně pěkná funkce. Umožňuje vynutit vodotisk při sejmutí obrazovky jako print screen. To opět pomáhá firmám v obraně proti zneužití citlivých dokumentů či dat z aplikací.
   • Secure Browser je řešení, které je klíčové pro banky a podobné instituce, které potřebují oddělené prostředí internetu a prostředí pro práci s firemními daty. Přístup do internetu je realizován jako publikovaná aplikace prohlížeče, který běží na oddělených serverech od produkční infrastruktury.
  • App Layering – ušetří mnoho času se správou jednotlivých base image. App Layering umožňuje mít pouze jediný VDI a na něj lze následně aplikace přidávat pomocí vrstev. Novinkou je User Layer pro profily uživatelů a pro Office 365.