K-net úspěšně zkolaudoval nové technologické centrum na Vysočině
Home ― Proč K-net ― Pro vás ― Časopis Login ― Články Loginu ― K-net úspěšně zkolaudoval nové technologické centrum na Vysočině
Chátrající dům U Golema v centru Olešnice se po jedenapůlroční rekonstrukci proměnil k nepoznání. S respektem k jeho 200leté historii v něm K-net postupně vybudoval moderní centrum pro vývoj a poskytování strategických služeb, ve kterém najde práci 22 lidí. Kolaudace objektu proběhla v lednu tohoto roku, oficiální zahájení provozu je plánováno na 24. září. „Centrum bude i naší ‚firemní myslivnou‘. Velmi se mi líbí, že se do Olešnice bude jezdit myslet“, říká Tomáš Knettig o projektu za více než 20 milionů korun.
Kde a proč?
Na začátku byla myšlenka přenést do regionu, kde standardně nesídlí technologické firmy, část svých technologií a poskytnout pracovní příležitost lidem s vyšším vzděláním. „Chtěli bychom tak získat nové šikovné kolegy a kolegyně, kteří již nemusí daleko cestovat za prací a mohou tak zůstat v místě, kde seriózních nabídek není mnoho,“ dodává Petr Nepustil, IT specialista K-netu a vedoucí olešnické pobočky. „Chceme zde vybudovat velín, podobný tomu brněnskému. Výrazně tak rozšíříme naše služby a na místě bude pracovat i vývojový tým, který se bude zabývat programovými komponenty v systémové oblasti. Proto v naší budově bude kromě kanceláří a školicích místností i technické zázemí pro vývojáře IT – analytiky, programátory, pro techniky a další profese zajišťující provoz cloudového centra. Samozřejmě musíme také pamatovat na prostory pro umístění našich technologií,“ shrnuje Petr Nepustil.
Proměna domu s historií
Přestože dům uprostřed obce není památkově chráněný, přistoupil k jeho opravě K-net citlivě. Vlastní rekonstrukce byla spojena s množstvím překážek jak technologických, tak ekonomicko–lidských. Vypovídá o tom i fakt, že současná podoba objektu je výsledkem až 4. projektu v řadě. „Snaha o zachování původních prvků stavby, které by mohly přetrvat i dalším generacím, byla již na samém počátku velmi intenzivní. Bohužel přes náročnost jednotlivých stavebních postupů a všech úskalí s nimi spojených se v samém závěru podařilo ponechat mnohem méně, než bylo původně zamýšleno. Přesto již při hlavním vstupu do budovy nás nad dveřmi vítá původní portál. A nejen to. Klenuté stropy, ráz schodiště, dřevěné trámové stropy, chladné sklepení, rekonstruovaná vrata do zahrady, ale také kamenná studna ve dvoře zůstanou trvalou připomínkou časů minulých,“ říká Tomáš Knettig, který se do projektu zamiloval už před třemi lety, kdy se začalo s jeho přípravami. Spolu s dalšími zaměstnanci K-netu pak do Olešnice jezdil pracovat a podílet se na úpravách, které vedly až k současné podobě domu.
Evropská podpora
V září roku 2013 padlo konečné rozhodnutí o definitivní podpoře projektu „Rekonstrukce objektu pro vývoj a poskytování strategických služeb“ (tak zní celý oficiální název) Evropskou unií z Operačního programu Podnikání a inovace. Stalo se tak téměř rok a půl od doby, kdy K-net nemovitost koupil, investoval nemalé prostředky do základního vyčištění a sanačních prací a přípravy několika projektových dokumentací. Velké úsilí věnoval i podrobně zpracovaným studiím o plánovaném záměru, účelu stavby, přesném obsazení pobočky apod., které podléhaly velmi striktním podmínkám. Pečlivá příprava i evropská podpora byly pádnými argumenty, které nakonec pomohly přesvědčit bankovní ústav k poskytnutí úvěru, který byl, při tak velkém rozsahu rekonstrukce, podstatně vyšší než původně činil odhad nemovitosti v dané lokalitě. „Bez příspěvku EU, který v našem případě finálně dosáhl řádově 37 % nákladů spojených s rekonstrukcí a s uvedením nemovitosti do stávající podoby, by vznik celého projektu nebyl nikdy reálný. Žádný bankéř by zodpovědnost nad tak nejistou investicí nepřevzal“, říká Tomáš Knettig.
Budoucnost přeje spolupráci
Kolaudací centra K-net úspěšně završil první důležitou etapu projektu. Finálním cílem je však připravit a vést trvalý dohled (24×7) nad systémy a servery. Prostory nám umožňují rozšíření našich serveroven, které budou současně záložním zdrojem pro brněnskou pobočku, dále správu cloudového centra K-net a poskytování IT služeb. Nemovitost je připojena optickým kabelem, k dispozici je záložní metalické vedení, realizované přímo společností O2, u nichž jsou naše servery v Praze a Brně také uloženy. Centrum je záložně spojeno přes místního poskytovatele, a tím pádem je stoprocentně připraveno na poskytování služeb a přenesení části našich technologií. „Jedna z hlavních našich vizí pro letošní rok je vyjádřena jednoslovným pojmem ‚Spolupráce‘. V případě rekonstrukce v Olešnici bychom bez spolupráce všech zúčastněných stran, a to po celou dobu budování centra, nebyli vůbec schopni přivést výsledek ke konci a nemovitost jako takovou koncem ledna v řádném termínu úspěšně zkolaudovat. Bez úzké a perfektní kooperace počínající již na straně banky, agentury CzechInvest a pokračující na straně generálního dodavatele, řady subdodavatelů, spolupracujícími projektanty, architekty, stavebními dozory či stavebním úřadem a vedením města Olešnice, by se kýženého výsledku nedosáhlo. Zapomenout nelze ani na kolegy z K-netu, na souhru našich lidí, kteří se všech věcí účastnili naplno a společně pomohli tomu, že dílo takového rozsahu mohlo vůbec vzniknout. Z výsledku jsem nadšený a jsem za to na všechny, tím myslím úplně na všechny, včetně úřadů i sousedů, pyšný. Všem velice děkuji. Myslím, že jim za to děkuje i celý K-net. Věřím, že i mnoho jiných lidí sdílí moje pocity, a pevně doufám, že to bude pro K-net nový odrazový můstek, kterým vstupuje do trochu jiné epochy. Do epochy, kdy jako firma se stabilním podnikáním a rozumnými hospodářskými výsledky stojíme pevně na nohou a můžeme v tuto chvíli podložit své aktivity a ekonomickou sílu kvalitní moderní nemovitostí. To je podle mě velice dobře a přináší to v prvé řadě stabilitu našim zákazníkům“, říká Tomáš Knettig.