Copyright © K-net 2019. Všechna práva vyhrazena
Koronavirus, chřipková epidemie, nahlášená bomba, povodně nebo jiná překážka ve vyučování? Neodkládejte výuku! Přesuňte ji na internet. V tomto článku vám prozradíme jak na to. Je určen pro všechny vedoucí a pedagogické pracovníky od základních škol po vysoké. Výuka na dálku neboli distanční vzdělávání možná není plnohodnotnou náhradou klasické školní docházky, avšak je daleko lepší, než si pravděpodobněte myslíte. A také je velice snadná a může ji využít snad každá škola a žák. Naše děti jsou naše budoucnost a vzdělávací systém má zásadní vliv na to, jaká ta budoucnost bude. Proto je děti nutné vzdělávat i z domu a my tu jsme pro vás, abychom vám tuto výzvu pomohli hravě zvládnout.
Video
Náš webinář
Podívejte se na náš webinář, ve kterém náš IT specialista Ing. Petr Nepustil představuje dva skvělé nástroje pro distanční výuku, a to: Microsoft Teams (Office 365) a Google Classroom.
Ukázal, jak s nimi vést školní videohodiny, předávat učební materiály, zadávat úkoly žákům a také je hodnotit. Porovnal funkce obou nástrojů, upozornil na problémy z praxe, abyste se mohli snadněji rozhodnout, která z těchto aplikací je právě pro vaši školu vhodnější. Na konci webináře odpovídal na dotazy posluchačů.
Jak
Jak zajistit distanční vzdělávání?
Předání výkladu
Úplným základem distanční výuky je „dostat učitele k žákovi domů“. To lze realizovat tak, že učitel živě vysílá video se zvukem, které všichni žáci naráz mohou sledovat přes internet. Aby výuka byla interaktivní, je vhodné, aby vybrané řešení mělo také možnost zpětné vazby žáka, a to minimálně formou chatu. Zejména pro výuku na základních a středních školách nebo výuku seminářů na vysokých školách je hodnotná plnohodnotnější zpětná vazba, a proto, spíše než jednostranné vysílání učitelova výkladu, se hodí řešení, ve kterém i žáci mohou vysílat své video a zapojit se tak do tzv. videokonference, jsou-li učitelem vyzváni.
Ač se dá kvalitnější kamerou snímat klasická tabule, na kterou učitel píše, při videokonferenci mohou být i jiné způsoby, jak látku vysvětlit. Učitel může žákům sdílet, co vidí on na své obrazovce a tak např. prezentovat dle prezentace v Powerpoint nebo třeba psát a kreslit na virtuální tabuli na svém počítači. Toto jde obzvlášť dobře, má-li učitel k dispozici dotykový notebook s tužkou. Navíc, celá hodina může být nahrávána a žáci se tak mají možnost k výkladu později vrátit, pokud něco nestihli nebo nepochopili.
Předání podkladů pro studium
Krom výkladu látky učitelem je potřeba žákům předat také učební materiály, zadání úkolů, a naopak od nich vybrat zpět splněné úlohy. Když se toto řeší po e-mailu, velice brzo se stane e-mailová schránka učitele přeplněnou a snadno tak lze přehlédnout něčí odevzdanou práci. Je tedy vhodné využít řešení, které bude fungovat jako moderní centrální úložiště všech dokumentů k danému předmětu nebo třídě. Všichni relevantní žáci a učitel/é pak budou mít k těmto dokumentům přístup i z domu a z jakéhokoli zařízení, tedy jak z počítače, tak z telefonu nebo tabletu. Studentům se tedy vloží na úložiště podklady a oni na stejné místo vloží provedenou práci.
Testování a zkoušení
Jak zajistit testování studentů na dálku? To není problém. Testy s otevřenými otázkami nebo i výběrem z možností lze připravit jednoduše během pár minut. Každému studentovi se test elektronicky pošle, ten jej vyplní a učitel dostane zpět vyplněné testy. V případě, že se jedná o výběr z otázek, tak už budou testy dokonce vyhodnocené a oznámkované! No, není to skvělé? 🙂
Lze namítnout, že nevíme, zda žák neopisuje či se neradí. To je pravda, nicméně to si nemůžeme být jisti ani když je máme před sebou v lavici – někteří jsou prostě šikovní 😉 Pokud je potřeba mít alespoň nějakou formu kontroly, doporučujeme žákům během testu přikázat, aby si pustili kameru. S využitím speciálního programu je možné vidět i co dělá žák na svém počítači.
Co
Dostupná řešení pro výuku na dálku
Nejpopulárnějšími řešeními pro výuku na dálku jsou v tuto chvíli Microsoft Teams pro školy, které jsou součástí balíku aplikací Office 365, a Google Classroom. Obě tyto aplikace jsou pro školy zcela zdarma. Pokud by pro potřeby nějaké školy či učitele byla tato řešení přes svou jednoduchost stále zbytečně složitá, lze využít také živého vysílání na YouTube.
Microsoft Teams pro školy
Teams je aplikace, která slouží jako univerzální komunikační platforma pro školy. Je v ní možné realizovat videokonference, komunikovat hromadně i individuálně, sdílet materiály a vybírat práce i testovat. Pro nejzákladnější formu online výuky stačí Teams samotné, pro pokročilé oblasti jako je online testování se využívá jejich perfektní napojení na další nástroje balíku aplikací Office 365, jehož je součástí. Teams i Office 365 jsou pro školy zcela zdarma a my vám je umíme představit, nasadit i naučit vás je používat.
Google Classroom
Classroom plní v zásadě stejnou roli jako Teams, je však od společnosti Google. Rovněž poskytuje nástroje pro videokonferenci, práci se soubory nebo testování a stejně jako Teams je pro školy zdarma. Zda vybrat Teams nebo Classroom je tak v zásadě věcí osobní preference. Větší smysl to může dávat např. u škol, které již mají na Google své e-maily nebo jejíž učitelé jsou zvyklí používat online úložiště Google Disk (Drive).
YouTube
YouTube je populární aplikace pro sdílení a sledování videí online. Kromě veřejného umisťování videí lze využít i soukromé. Platforma umožňuje tzv. živé vysílání, při kterém má učitel možnost k žákům promlouvat přes kameru a žáci se mohou ptát či reagovat v komentářích. Ve chvíli, kdy však chce učitel přes tuto platformu sdílet obrazovku, je zapotřebí další software, např. volně stažitelné OBS Studio. Nejlépe se tak hodí v případě, kdy učitel kamerou snímá fyzickou tabuli ve třídě, na kterou píše. Ve chvíli, kdy chce sdílet digitální obsah a je zapotřebí použít OBS Studio, je podle nás jednodušší využít platformy Microsoft Teams nebo Google Classroom.
O K-net
Pomůžeme vám s výukou na dálku
K-net je technologická společnost, která pomáhá s chápáním, výběrem, nasazením, školením a provozem různých systémů. Naší specializací jsou především technologii zajišťující vzdálenou práci a bezpečnost. Desítkám škol jsme pomohli vyškolit učitele v užívání moderních nástrojů ve výuce, vybavili jim počítačové učebny, postavili mobilní učebny nebo zajistili bezpečnou a spolehlivou školní síť. Rádi pomůžeme i vám.
Spojme se
Ptejte se. Nechte nám vzkaz.
Ing. Petr Nepustil
IT Konzultant
+420 734 686 014