Výroba vlastní elektřiny v K‑net
jako cesta k energetické soběstačnosti
Home ― Proč K-net ― Jsme zodpovědní ― Ekologie ― Výroba vlastní elektřiny v K‑net
Rozhovor Járy Ludvíka s Tomášem Knettigem na téma vlastních solárních elektráren, bateriových úložišťRozvaděč (skříň) plná baterií, které uchovávají elektrickou energii pro pozdější využití. Elektrickou energii shromažďují např. vyrobenou solárními panely (tento princip je použit v Datovém centru… a elektromobility.
Co to máme na střeše, Tome?
Byl to tvůj sen už dlouho?
Co bylo poslední kapkou pro výstavbu FVE? Budování serverovny nebo elektroauta?
Pro mě jednoznačně smysluplný EU projekt v operačním programu OPPIK, který nabízel možnost vybudovat fotovoltaickou elektrárnu s akumulací. Tedy s bateriovým úložištěm, které umožní uložit nespotřebovanou energii vyrobenou v době kulminační špičky a spotřebovat ji v bezeslunné části dne nebo v době, kdy potřebuji mimořádný příkon. A pokud někdo využívá elektromobily podobně jako my, tak mimořádný příkon pro jejich rychlonabíjení také potřebuje.
Zmiňuješ rychlonabíjení. Kdy potřebuji rychlou a kdy pomalou nabíječku?
Jaký je rozdíl mezi rychlými a pomalými nabíječkami?
Elektroauta dneska dělají skoro všichni výrobci. Jak je to s kompatibilitou nabíječek?
Existují 4 hlavní normy – 3 obecné (Mennekes, CHAdeMO, CCS) a jedna proprietární (Tesla). Liší se tedy dle výrobce automobilu, popřípadě dle kontinentu. Veřejné stojany poskytují většinou všechny obecné normy nebo Teslu. Z hlediska běžné sítě vozím v autě 5 různých redukcí ke své mobilní nabíječce, abych se připojil na jakoukoliv třífázovou zásuvku, kterou má někdo vybavený svůj rozvod. Jednou jsem musel ještě předělat redukci, abych mohl nabíjet. V domovních instalacích je standardizace založena na hodnotě jističe a typu připojení 4 nebo 5 vodičů. Nicméně řada penzionů, např. v Rakousku nebo severských zemích, poskytuje svým hostům standardní wallbox, který bývá v Evropě vybaven rozhraním Mennekes a bude pravděpodobně součástí nových domovních instalací.
K-net ale šel ještě do vlastní nabíječky, že?
Jak daleko dojedu na 1 kWh?
Jaká je návratnost takové investice?
A jak je to v případě K-netu?
V Olešnici máme na panelech ztráty, ale už pracujeme na čidlech, které nám to pomohou rozklíčovat. Ale v Olešnici je jiný podzim a zima než v Brně. I když zde máme menší instalaci, vyrobíme více energie než v Olešnici.
Těmi čidly myslíš náš monitoring netGuard?
Jak náročná je údržba panelů?
Co legislativa? Je to v ČR boj?
V Olešnici sídlí K-net v moderní budově. Je tak náročná na energie, že se to vyplatí?
Jaký má tedy K-net setup, co se týče fotovoltaiky?
V Olešnici je historický objekt s komplikovanou střechou a přístavba s rovnou střechou, která je ovšem zatravněná. Záchrana zelené střechy se povedla využitím nejvýkonnějších panelů, které lze v současnosti instalovat, a zároveň využitím měniče, který přijímá energii z každého panelu samostatně. Toto řešení nám ušetřilo 20 panelů při stejném celkovém výkonu elektrárny, takže jsme zatravněnou část střechy ušetřili od zastavění panely. Přestože V Brně je situace o poznání snadnější, zaujala nás technologie samostatně řízených panelů natolik, že jsme jí vybavili i brněnskou instalaci. Protože místa jsme měli více, využili jsme cenově zajímavější a o něco výkonově slabší panely. 46 jich máme na střeše a 18 na přístřešku. Obě fotovoltaické elektrárny mají cca stejný špičkový výkon 20 kWp. Identické jsou i velikosti bateriových úložišťRozvaděč (skříň) plná baterií, které uchovávají elektrickou energii pro pozdější využití. Elektrickou energii shromažďují např. vyrobenou solárními panely (tento princip je použit v Datovém centru… 66 kWh. Předpokládáme, že celá sestava pokryje skoro všechny energetické potřeby obou poboček v letních a přechodových měsících.
Máme virtuální baterie?
Jára Ludvík
Objevujte
Více o nás
Spojme se
Máte zájem zjistit, jestli by se vám podobný projekt vyplatil?
Kontaktujte nás pro bezplatnou konzultaci
Petr Župka
VEDOUCÍ DIVIZE OBCHOD A MARKETING
+420 734 686 010
petr.zupka@k-net.cz