Digital Workspace: buzzword nebo nový fenomén?
Home ― Řešení ― Témata ― Digitální pracoviště ― Digital Workspace: buzzword nebo nový fenomén?
Tak trochu obojí. Digital Workspace či Workplace (nebo chcete-li digitální pracoviště) je podobně jako cloudJedná se o služby poskytované přes internet, pomocí kterých se zprostředkovává přístup k aplikacím, úložišti pro data nebo výpočetnímu výkonu. Poskytovatel těchto služeb zajišťuje veškeré… něco, o čem se už dlouho mluví, ale co jsme až nyní pojmenovali. K vytvoření plně digitálního pracoviště přispěly hlavně moderní technologie, které dozrály do potřebné úrovně. Dozráli jsme však na ně i my?
Digitální pracoviště je s námi všude, obklopuje nás, můžeme ho kdykoli doslova zapnout či vypnout. Ať jsme v kanceláři, doma nebo třeba na pláži, na našem digitálním pracovišti vždy najdeme všechny aplikace a dokumenty, které potřebujeme ke své práci. Díky digitálnímu pracovišti je také jedno, zda si zapomeneme pracovní notebook v práci, protože nezbytný úkol pohodlně vyřešíme z osobního tabletu nebo dokonce telefonu. Zaměstnanci tak mohou být ve vlaku či doma stejně produktivní jako v kanceláři.
Pro koho potřebujeme vytvářet digitální pracoviště?
Trend ukazuje, že stále více pro všechny zaměstnance. Nedostatek pracovních sil přináší nové situace, kdy vytváříme částečné pracovní úvazky, najímáme externí agentury či umožňujeme home office např. matkám s malými dětmi nebo zaměstnancům, kteří jsou příliš daleko, než aby dojížděli. Naši nejvýkonnější pracovníci také jistě ocení, když při čekání v koloně na D1 nebo při jízdě ve vlaku nebudou pouze poslouchat rádio nebo číst časopis. Práce zkrátka přestává být vázána na místo. Je to aktivita. A je na nás, zda umožníme našim zaměstnancům tuto aktivitu realizovat z různých míst.
Co na to IT?
Uživatelský přístup k firemním datům a aplikacím z neznámých sítí a zařízení samozřejmě představuje bezpečnostní riziko, které nechceme podstupovat. Pro IT oddělení organizací by sice zdánlivě bylo „nejjednodušší“ žádné takové iniciativy nepodporovat a v klidu provozovat „staré“ IT, kdy je všechno „pevně“ v jejich rukou a uživatelé nemají možnost vnášet do systému cizí prvky, ale tak to v praxi nefunguje.
Bohužel se ukazuje, že když uživatelům neumožníme pracovat moderními způsoby, jako je např. jednoduché sdílení větších souborů s kolegy, najdou si vlastní způsob a vzniká nám tzv. „šedé IT“, o kterém IT oddělení ve firmě ani neví. A kdo by si přál mít například firemní dokumenty snadno dohledatelné na „uložto“?
Jak vytvořit digitální pracoviště?
Částečně ho možná máte. Dobrým prvním krokem je umožnit zaměstnancům přístup k e-mailu z mobilu a vůbec odkudkoli, a na to jsme si už většinou zvykli. Logicky na to pak navazuje potřeba pracovat s firemními dokumenty na cestách. K tomu nám skvěle poslouží technologie Office 365 od Microsoftu nebo také ShareFile od Citrixu, vše z toho můžete mít také v clouduJedná se o služby poskytované přes internet, pomocí kterých se zprostředkovává přístup k aplikacím, úložišti pro data nebo výpočetnímu výkonu. Poskytovatel těchto služeb zajišťuje veškeré… K-net.
Vyšším „levelem“ je pak zpřístupnění aplikací, popř. celých desktopů našim uživatelům.
Řada aplikací, které dnes používáme, je již přirozeně cloudových, tedy jsou to tzv. SaaSV modelu SaaS – software jako služba uživatel software nekupuje. Neplatí za jednorázovou licenci, která by ho opravňovala využívat software navždy, naopak si software pronajme… More aplikace a používáme je v internetovém prohlížeči. Pak však máme stále dost aplikací, které byly vyvinuty v době, kdy internet téměř neexistoval, a potřebujeme staré dobré Windows, abychom je mohli používat. Nezoufejte, tento problém lehce vyřešíte díky tzv. virtualizaciJe původně pojem zažitý pro metodu, kdy více operačních systémů běží současně na jednom fyzickém serveru (bez virtualizace může běžet jen 1 operační systém na… aplikací přes Citrix. V aplikaci Citrix Workspace, která je pro všechny počítače, tablety a telefony, pak budete mít vše pohromadě: aplikace, ať už cloudovéJedná se o služby poskytované přes internet, pomocí kterých se zprostředkovává přístup k aplikacím, úložišti pro data nebo výpočetnímu výkonu. Poskytovatel těchto služeb zajišťuje veškeré… nebo instalované na vašich či K-net serverech, dokumenty a případně i desktopy, pokud je ještě vůbec budete potřebovat. Celé to navíc můžete mít jako službu v K-net CloudJedná se o služby poskytované přes internet, pomocí kterých se zprostředkovává přístup k aplikacím, úložišti pro data nebo výpočetnímu výkonu. Poskytovatel těchto služeb zajišťuje veškeré…, díky čemuž vyřešíte problémy uživatelské, správcovské i finanční.
Jak to funguje v praxi?
Petr Nepustil
Vystudoval VUT v Brně obor Sdělovací technika. Ve firmě K-net je už více než 20 let, začal s ní spolupracovat už na vysoké škole. Závěr studií na vysoké škole strávil na univerzitě v Paříži, kde psal půl roku diplomovou práci na téma kódování řečových signálů. V K-net si prošel pozicemi IT Specialista, vedoucí oddělení, vedoucí divize produkce a kvality. Aktuálně se zaměřuje hlavně na obchod a vedení divize produkce. Baví ho pomáhat našim zákazníkům s návrhem a budováním jejich IT infrastruktury.
Objevujte
Více o nás
Spojme se
Ptejte se. Nechte nám vzkaz.
Ing. Petr Nepustil
IT Konzultant
+420 734 686 014