Hrdinové sítě (Network Hero) – Minecraft Education

Příběh světa Hrdinové sítě v Minecraftu
Hrdinové sítě je vzdělávací svět v Minecraftu zaměřený na kybernetickou bezpečnost. Hráč se ocitá v epické bitvě proti tajemnému kybernetickému padouchovi, který se snaží proniknout do zabezpečení školní sítě. Jako „hrdina sítě“ (Network Hero) má hráč za úkol bránit digitální svět školy – používá přitom různé strategie kybernetické ochrany, od šifrování dat po zastavování phishingových útoků, aby školní síť a data zůstaly v bezpečí.
Hlavní postavy a jejich role
• Hráč (student – „hrdina sítě“) –představuje hlavního ochránce školní sítě. V průběhu příběhu plní úkoly zaměřené na kybernetickou ochranu – např. využívá šifrování, odhaluje pokusy o phishing a celkově se stará o to, aby digitální údaje školy zůstaly v pořádku. Hráč je tím, kdo aktivně řeší problémy a zastavuje kybernetické útoky.
• Tajemný hacker (padouch) –hlavní protivník, neznámý kyberútočník, který stojí za incidenty v síti. Tento “mastermind” se pokouší obejít bezpečnostní opatření školního IT systému a narušit jeho chod. Jeho útoky vytvářejí zápletku světa – hráč musí překazit jeho plány pomocí nabytých znalostí z oblasti kyberbezpečnosti.
Co se děti naučí za dovednosti a znalosti
Svět Hrdinové sítě je navržen tak, aby děti zábavnou formou získaly klíčové znalosti o bezpečnosti na internetu – stanou se z nich doslova „kyber hrdinové“, kteří umí chránit svá data a bezpečně používat internet . Konkrétně si po projití tohoto světa osvojí například:
• Základy síťových prvků: Žáci pochopí jak funguje počítačová síť peer to peer, LAN, WAN a že základem počítačové rozsáhlé WAN sítě jsou routery. Názorně uvidí, jak počítače mezi sebou v síti komunikují.
• Základy šifrování a ochrany dat: Porozumí tomu, jak funguje šifrování a proč je důležité pro zabezpečení citlivých informací. Naučí se, že šifrováním lze uchovat data v bezpečí i při útoku.
• Rozpoznávání phishingu: Děti se naučí identifikovat podvodné zprávy a odkazy (phishing), které útočníci používají k oklamání uživatelů. Pochopí varovné signály a natrénují si, jak na podezřelé zprávy nereagovat.
• Tvorba silných hesel: Svět je seznámí s tím, jak důležitá jsou silná hesla pro ochranu účtů. Hráči si vyzkoušejí vytváření bezpečných hesel a pochopí zásady, které pomáhají bránit prolomení účtu (např. délka hesla, kombinace znaků apod.). Tím si upevní návyky pro lepší ochranu svých účtů a osobních údajů v online prostředí.
Kromě výše uvedeného svět Hrdinové sítě spolu s navazujícími lekcemi pokrývá i další témata kyberbezpečnosti, jako je základní povědomí o malwaru, bezpečné zacházení s osobními údaji (PII) a obecně zásady bezpečného chování na internetu.
Zajímavost
Hrdinové sítě jsou součástí většího celku – jedná se totiž o první díl trilogie „Cyber Fundamentals“. V navazujícím světě Interceptoři (The Interceptors) čeká žáky další mise, kde musí pomocí vícefázového ověřování (MFA) ochránit zařízení a zachránit uvězněného učitele před dalším kyberútokem. Ve finálním třetím světě Mistři cloudu (Cloud Champions) se pak hráči v roli ostřílených expertů spojí, aby ubránili datové centrum a odvrátili koordinovaný útok na celý internet. Zajímavé také je, že tyto výukové světy Minecraftu zaměřené na kyberbezpečnost se těší velké oblibě po celém světě – obsah s touto tematikou zaznamenal už přes 80 milionů stažení, což dokládá, jak atraktivní formou dokáže Minecraft děti vzdělávat.
Ukázky ze světa
Na začátku je možné spustit výukový kurz pro hraní Minecraftu
Příběh začíná
v hackerském doupěti
Pokračuje ve škole
Vysvětlení, co je počítačová síť, internet, protokoly,….
Úkol číslo 1. spočívá v sestavení počítačové sítě a ukázkou komunikace mezi počítači v lokální síti LAN i WAN
LAN síť
Celá WAN síť po sestavení
Úkol číslo 2 – Padouši útočí – nešifrovaná data v síti
Úkolem je najít nešifrovaná data ve školní síti, což představují červené pakety
Tato data je nutné zašifrovat pomocí vygenerovaného šifrovacího klíče
Po úspěchu je čas na přemýšlení a rozebrání výsledků s učitelem a s knihou
Dále pokračujeme zpět v doupěti
Úkol číslo 3 – Slovníkový útok a entropie hesel
Je potřeba poskládat heslo z různých typů znaků, aby nebylo jednoduché jej odhalit slovníkovým útokem
Úkol číslo 4 – Rozpoutává se bouře – boj proti Malware, Adware, …

Dalším úkolem je tedy hledání škodlivých kódů. Dostali jsme i nástroj, jak je dostat do karantény.
Hledání začíná v obchodě
Musíme ale dát pozor na vyskakující okna. Co je správné s tímto oknem udělat?
Když jsme našli, je třeba vložit škodlivý kód PopUp okna do karantény
Pokud jsme zvládli umístit do karantény všechny škodlivé kódy z obchodu, tak pokračujeme na sociální síti, kde se z nás budou snažit vylákat škodlivé údaje
Poznáte, jestli se jedná o podvrh a nebo je to pravda? Podle jakých klíčových ukazatelů poznáte podvrh?
I když se nenecháme od nikoho napálit, tak na závěr nás ale stejně čeká rozsáhlý kybernetický útok, který bude nutné odrazit. Zvládneme to?
I přes překážky v podobě vyskakovacích oken?
Pokud jsme zvládli aktivovat všechny 3 systémy, tak nakonec ještě umístíme malware do karantény.
Na závěr je ještě nutné vyhodnotit celou operaci s učitelem a s knihou a zopakovat si nejdůležitější otázky.
A vytisknout certifikát o absolvování kurzu