7. síťová vrstva
Aplikační vrstva je poslední, nejvyšší ze sedmi vrstev síťového schématu (architektury) referenčního modelu ISO/OSI.
Glosář IT a jiných odborných výrazů, které se objevily v časopisu Login společnosti K-net.
Aplikační vrstva je poslední, nejvyšší ze sedmi vrstev síťového schématu (architektury) referenčního modelu ISO/OSI.
Při clusterování v režimu active-active je databáze spuštěna na obou (nebo i více) serverech současně a na všech jsou připojeni klienti.
Služba ADC v základu pomáhá webům řídit provoz uživatelů, aby odstranily nadměrné zatížení ze dvou nebo více serverů.
Útok na zařízení, který kombinuje více druhů útoků (třeba slovníkové prolamování hesla a vytížení sítě).
Program, jehož úkolem je odstraňovat či blokovat spyware, jež se bez vědomí uživatele natáhl do jeho počítače.
Počítačový software, který slouží k identifikaci, odstraňování a eliminaci počítačových virů a jiného škodlivého softwaru.
Forma DDoS útoku, kdy se útočí na aplikační vrstvu (dle modelu OSI). Útočí se tedy na určitou vlastnost webové stránky či služby formou zahlcení jí požadavky z velkého množství počítačů s cílem znepřístupnit tuto službu uživatelům.
Je nějaká forma databáze sloužící k evidenci HW, ale i SW. Databáze je vedena obvykle v podobě specializovaného software. V tomto software správce drží sériová čísla, informace o záruce, instalovaném sw na jednotlivých zařízeních, HW změny atp.
Jedná se o image disku (.iso), který obsahuje operační systém pro terminály. Výhodou je, že jeden base image může teoreticky používat celá organizace. Správce tedy udržuje pouze jeden operační systém pro všechny uživatele.
Součást bezpečnostní architektury, která zajišťuje kontrolu podnikové sítě v reálném čase a chrání sítě před hrozbami, aniž by snižovala výkon.
Jedná se o trend v IT, kdy organizace svým zaměstnancům či obecně uživatelům nepříkazují, jaká zařízení mají používat pro práci.
Služba, při které zákazník prostřednictvím internetu využívá hardware nebo software (případně obojí) poskytovatele služby.
Jedná se o služby poskytované přes internet, pomocí kterých se zprostředkovává přístup k aplikacím, úložišti pro data nebo výpočetnímu výkonu.
Je softwarové řešení, které zajišťuje správu dokumentů. Nejčastěji se s ním lze setkat u webových aplikací.
Útočník může zadat operačnímu systému jakýkoli příkaz pomocí aplikace, která je nainstalována v operačním systému oběti. Tato aplikace nemusí být jen prostý škodlivý kód, ale například nějaká počítačová hra.
Kontrola obsahu je technika, která se často používá v řešeních prevence ztráty dat v síti.
Napadení stránky pomocí chyby, která je v kódu stránky. Např. wordpress vytváří stránky v určité struktuře a díky chybě, kterou se povede odhalit útočníkovi, se k jejímu kódu dostane.
Metoda útoku do internetových aplikací (typicky implementovaných skriptovacími jazyky nebo CGI) pracující na bázi nezamýšleného požadavku pro vykonání určité akce v této aplikaci, který ovšem pochází z nelegitimního zdroje.
Jedná se o stejný útok jako DoS, jen útočník využívá více zařízení najednou.
Když chce někdo odhadnout heslo (např. máte do emailu heslo „Kočička“), tak tento útok si vezme slovník a zkouší jedno heslo po druhém, až narazí na „Kočička“ a pustí ho to dovnitř.
Obnova provozu – Plán nebo služba pro zajištění obnovy IT služeb po živelných či jiných pohromách (například napadení kryptovirem).
DMZ je v počítačové bezpečnosti fyzická nebo logická podsíť, která je z bezpečnostních důvodů oddělena od ostatních zařízení. Jsou v ní umístěny služby, které jsou k dispozici většinou z celého internetu.
Hierarchický systém pro doménová jména. Jeho základním úkolem je překládat doménová jména (např. www.k-net.cz), která se dobře pamatují lidem, na strojově čitelné IP adresy (např. 88.100.50.149).
V podstatě se jedná o útok, kdy dojde k přesměrování veškerého možného síťového provozu přes počítač (zařízení), na který se útočí. Tím se jednak zahltí to zařízení, a taky síť.
Fyzická adresa sítě je jednoznačný identifikátor síťového zařízení, který používají různé protokoly druhé (spojové) vrstvy OSI.
Jednotka rychlosti síťového provozu. Značí počet přenesených gigabitů za 1 sekundu. Platí čím vyšší, tím lepší.
Copyright © K-net 2019. Všechna práva vyhrazena