Vize pro rok 2021 aneb trendy po česku nebo anglicku?
Home ― Proč K-net ― Pro vás ― Časopis Login ― Články Loginu ― Vize pro rok 2021 aneb trendy po česku nebo anglicku?
Letošní Zákaznický den zahájil Tomáš Knettig tématem vize a trendy. V úvodu svého vystoupení udělal malý experiment: zadal do vyhledávače Google slovo „trendy“ anglicky a česky. A světě div se! Výsledky byly zcela odlišné. Zatímco pod anglickým slovem „trends“ se objevily odkazy technologického rázu, v češtině se pod „trendy“ zobrazila spousta oblečení. Trendy po česku byly spojeny hlavně s módou a tím, co módního se nosí. Vezměme to tedy spíše po anglicku. O čem se zřejmě bude v IT diskutovat v blízké buducnosti?
On-line komunikace
Už nebude jen nouzovým řešením nebo výsadou určité firemní klientely, nýbrž běžnou součástí každodenní praxe. Videokonference se stanou nástrojem pro denní použití. „Vyladění“ komunikačních nástrojů bude úkolem pro výrobce, aby uživatelé získali co nejvíce užitečné a přívětivé komunikační prostředí. S tím bude souviset i potřeba edukace uživatelů. Dá se očekávat, že i příští rok se ještě budeme potýkat s dopady covidových opatření, takže bude pokračovat obrovský tlak na internet, jeho výkon a všechno s ním související. Myslíme si, že na on-line komunikaci budou muset přejít i organizace, které ji dosud nevyužívaly nebo se jí bránily.
Bezpečnost dat
Zatímco přenos dat na dálku dramaticky vzrůstá, ne všechny firmy a organizace jsou na takový boom připraveny z hlediska bezpečnosti a ochrany dat. Většina zařízení ve standardních podmínkách je bezpečná, ovšem neplatí to v případě použití hrubé síly. V současné době probíhá velká část útoků metodou, kdy útočník zařízení přetíží, a tím ho vyřadí z provozu. Je třeba si uvědomit, že útoky nejsou vždy vedeny nějakým šikovným hackerem, ale plošně umělou inteligencí. S příchodem bitcoinu jsme svědky toho, že byly celosvětově vyvinuty neuvěřitelně silné systémy na výpočet šifer a současně vzrostlo nebezpečí, že tyto systémy budou použity pro dešifrování, tedy pro překonání šifry = podpisu, hesla atd.
Vlastní serverovna nebo externí cloud? Možná „hybridní řešení“
Provozní bezpečnost IT by měla být stan-dardem a kyberbezpečnost dalším nutným krokem. Mnozí zákazníci se stále obávají uložit svá data do cizího clouduJedná se o služby poskytované přes internet, pomocí kterých se zprostředkovává přístup k aplikacím, úložišti pro data nebo výpočetnímu výkonu. Poskytovatel těchto služeb zajišťuje veškeré…, což je naprosto legitimní. Některým ale chybí specializovaní pracovníci, anebo další prostředky na dostatečnou ochranu dat a zálohování. Proto se zajímají o tzv. hybridní model a některé z kritických služeb odebírají od technologicky vyspělých firem jako je K-net. Sdílením nej-pokročilejších technologií lze omezit dopady kyberútoků a neplánovaných odstávek za ekonomicky příznivých podmínek. Nárůst zájmu o tyto služby evidujeme již nyní a dá se předpokládat jejich další masivní rozvoj.
Kontrola datových toků
V této době, kdy se dramaticky zvýšily datové toky, bude čím dál víc žádoucí využívat technologie, které umí daleko precizněji pracovat se sběrem dat, protože tyto technologie se díky zvýšené komunikaci budou dostávat do přetížení. A je dobré vědět, kde přetížení nastalo, protože jinak se péče o IT podobá spíše střelbě slepými náboji na neviditelný cíl.
Emoční umělá inteligence a nebezpečí v sociální úrovni
Bavíme-li se o on-line komunikaci, vidíme, že vznikají úplně nová nebezpečí v sociální úrovni. To je pro příští roky věc zcela zásadní. Mluví se o tom, že díky on-line poradám a další komunikaci na síti může dojít ke sběru neuvěřitelného množství dat, jak lidé reagují, jak reagují jejich obličeje, jaké emoce se promítají a potom, když se připojíte na internet a začnete hledat, tak s největší pravděpodobností se bude pracovat s vaším emočním obsahem, s vaší emocí a na základě té emoce vám bude podsouván obsah. To vidím jako neskutečně nebezpečné, protože obraz je v on-line komunikaci na jednu stranu obrovsky přínosný, ale dá se i významně zneužít.
Digitální dvojče
Už léta se v IT potkáváme s pojmenováním „digitální dvojče“. Aniž si to uvědomujeme, jsme tohoto trendu svědky již v jiných oborech. Například v architektuře, než postavíte dům, tak ho architekt celý namaluje, anebo když konstruktér vymýšlí nový model automobilu, tak si také vytvoří drátěný model… Tento trend bude určitě posilovat, protože výpočetní výkon a zobrazovací metody jdou tak daleko, že bude extrémně zajímavé celooborově vytvářet dvojčata fyzických modelů, a vlastně všechny úpravy realizovat na dvojčeti. Automaticky ke všem produktům budou vznikat digitální verze = digitální dvojčata.
A jaké jsou vaše vize pro rok 2021?
Podělte se s námi o své vize, napište nám je na e-mail vize@k-net.cz
Ing. Tomáš Knettig
Jednatel K-net