Menu

BRNO OPEN 2016 (soutěž ve skládání Rubikovy kostky)


 

Podporujeme mladé talenty

 

brno open rubikova kostkaPrvní dubnový víkend byl svátkem všech vášnivých fandů Rubikovy kostky a hlavolamů. Fantastickou atmosféru nabídla Mezinárodní soutěž ve skládání Rubikovy kostky - Brno Open 2016, která se odehrávala v prostorách stavební fakulty VUT. Soutěžilo se v patnácti disciplínách. Některé se mohou zdát jako sci-fi, nicméně 60 nadšených soutěžících ze tří států skládalo kostku poslepu, jednou rukou či nohama.

 

 

Barevný hlavolam maďarského vynálezce, sochaře a architekta Erna Rubika skládali lidé po celém světě. Ani v dnešní době není tento fenomén zapomenut. Kostka stále přitahuje další nové a nové generace. Její síla je magická. „Již v mládí jsem miloval všemožné rébusy a hlavolamy, jsem velmi rád, že můžeme podpořit mladé šikovné myslitele se zápalem pro hru,“ říká Tomáš Knettig.

 

brno open 1

 

Celá soutěž se řídila přísnými pravidly. Každý soutěžící soutěžil se svou kostkou, kterou na začátku své hrací skupiny odevzdal tzv. "míchačům", kteří se postarali o spravedlivé rozmíchání (scramble) všech kostek v dané soutěžní skupině stejným způsobem, aby měli všichni v rámci skupiny stejné podmínky. V královské disciplíně, tedy ve standardním skládání Rubikovy kostky (3x3x3) zvítězili na prvním místě Hunor Bózsing z Maďarska (nejlepší čas 8.14), na druhou a třetí příčku vyšplhali Matěj Grohmann (8.74) a Matěj Mužátko (9.27) z České republiky.

Speedcubing má však i jiné nepsané pravidlo - hlava je vždy rychlejší než ruce – ví, co chce udělat, ale je otázkou, jak rychle na to ruce hráče umí odpovědět. Zajímavostí je, že prsty jsou bez cvičení nejohebnější mezi dvanácti až osmnácti lety, což potvrzují i statistiky hráčů. Dalšími předpoklady úspěšných řešitelů je kombinace přirozené inteligence se smyslem pro logiku a prostorovou orientaci. Co by však nemělo na seznamu vlastností chybět je trpělivost, kterou by se měl obrnit každý hráč.

Věděli jste, že složení kostky 3x3x3 může mít 43 252 003 274 489 856 000 barevných kombinací…? 
 
brno open 2

 

Více informací: https://brnoopen.speedcubing.cz

 
Zdroj: Login 2/2016